Усі статути ТОВ прийдеться міняти
Ми вже неодноразово писали про зміни, які очікують український бізнес після набуття чинності нового Закону про ТОВ (дивиться тут). Тепер же хочемо підкреслити, що головним наслідком вступу в дію цього закону стало те, що протягом року, тобто до 17 червня 2019 року, усі діючі ТОВ мають поміняти свої статути, бо вимоги до змісту статутів ТОВ змінилися.
Фактично ця норма не є обов’язковою і ніде офіційно не зазначена. Але швидше за все, незмінені статути після 17 червня 2019 року, просто почнуть визнаватися недійсними, як такі, що не відповідають діючому Закону про ТОВ.
Зміни в змісті головного статутного документу ТОВ дійсно істотні. Ще донедавна законодавство вимагало, щоб у статуті були вказані наступні дані:
- назва, вид та цілі товариства;
- склад засновників та учасників;
- розмір статутного капіталу та порядок його формування;
- порядок розподілу прибутків і збитків;
- склад і компетенції керуючих органів, порядок прийому рішень ними;
- правила підписання та зміни статутних документів;
- порядок ліквідації і реорганізації товариства;
- відомості про величину частки кожного учасника;
- розмір, склад і порядок внесення внесків учасниками;
- порядок переходу частки статутного капіталу іншому власнику;
- величина та принципи формування резервного капіталу.
Проте, після вступу в дію закону про ТОВ, державні вимоги до статутних документів суттєво змінилися. Тепер в обов’язковому порядку там має бути зазначено лише:
- повне найменування товариства (плюс скорочене за наявності);
- органи керівництва товариства, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень;
- порядок входу та виходу з товариства.
І все. Правда, при бажанні засновників, статут може включати і іншу інформацію, звісно, яка не суперечить закону про ТОВ.
Статут ТОВ: міняти чи не міняти?
Але для чого змінювати вже існуючі статути? Ну хоча б тому, що новий закон містить зручні інструменти для роботи ТОВ, а в функціонуванні ТОВ по новому закону, старі положення статуту будуть лише заважити.
Зокрема, раніше в статі містилася інформація про учасників ТОВ. Проте, тепер зміни в складі учасників, будуть просто вноситися в ЄДР, а зміна статуту для цього непотрібна. В результаті може виникнути ситуація, коли в статутних документах вашого ТОВ будуть фігурувати одні учасники, а в ЄДР – зовсім інші. Непорозуміння в подібних ситуація неминучі.
Окремо слід сказати про ТОВ, які працюють використовуючи так званий «модельний статут». Значна частина його положень нормам Закону про ТОВ не відповідає. Тому ці товариства можуть або очікувати державну зміну проекту «модельного статуту», або брати ситуацію в свої руки і переходити на звичайний статут.
Тому «Бюро реєстрації» все ж таки рекомендує вам привести свої статутні документи у відповідність до нових вимог. Наші юристи допоможуть вам визначитися, які самі положення статут слід осучаснити, які – залишити, а які – взагалі прибрати.
Додаткову інформацію дивиться тут.