Громадським організаціям слід переглянути свої статутні документи

До 1 січня 2018 року всі громадські організації України мусять переробити свої статутні документи згідно з вимогами Закону України «Про громадські об’єднання». Це пов’язано з тим, що в цей час закінчиться передбачений законом п’ятирічний термін на приведення усіх громадських об’єднань, утворених до 2013 року, у відповідність до нових вимог.

Зокрема, за цим законом наразі в Україні існують громадські об’єднання у двох організаційно-правових формах:

  1. Громадська організація – засновниками якої можуть бути лише фізичні особи;
  2. Громадська спілка – засновниками мають бути тільки юридичні особи, для фізичних осіб можливе лише членство.

З цього слідує, що якщо зараз громадська організація має у своєму складі фізичних та юридичних осіб, то їй необхідно або змінити свою організаційно-правову форму (шляхом процедури реорганізації), або залишити у своєму складі лише фізичних осіб, виключивши юридичних.

Тому «Бюро реєстрації» радить Вам уважно проаналізувати та відредагувати статут своєї громадської організації. Внесення змін до статуту явище нечасте, а чимало громадських об’єднань були створені доволі давно. Тому аналіз статуту дозволить виявити невідповідності та вчасно їх виправити. Наприклад, сьогодні вже не має такого, раніше дуже популярного поняття, як «колективне членство», тому якщо воно фігурує в статуті, то його треба усунути. Своєчасна зміна статуту дозволить уникнути проблем з державними органами та дасть ГО законні можливості для здійснення своєї діяльності.

Чотири особливості перереєстрації документів ГО під нові умови

1) Слід обрати організаційно-правову форму та привести склад членів ГО у відповідність до чинних вимог. Якщо є необхідність, то треба проводити реорганізацію громадського об’єднання;

2) Важливо перевірити відповідність даних ЄДР та статутних документів громадського об’єднання, зокрема найменування, правильне розмежування власної назви та найменування;

3) В статутних документах має бути вказані строки обрання керівних органів громадського об’єднання, детально описані їх повноваження, процедура скликання тощо;

4) Статут ГО, яка має статус неприбуткової організації, слід перевірити на зазначення в ньому положень у відповідності до змін Податкового кодексу України.

Також варто зауважити, що наразі в Статуті можна не вказувати місце знаходження ГО, оскільки ця вимога необов’язкова.

Перереєстрація Статуту ГО, документи:

Всього треба подати 8 документів:

1) заява за формою № 3;

2) статут;

3) протокол Загальних зборів членів ГО;

4) реєстр присутніх осіб на таких зборах/конференції;

5) протокол зборів Правління чи іншого керівного органу, який має повноваження на скликання Загальних зборів;

6) документ, що підтверджує правомочність зборів Правління;

7) відомості про керівні органи ГО;

8) довіреність на особу, яка уповноважена проводити державну реєстрацію змін ГО (у разі необхідності).

Реєстрація змін до статуту громадської організації

Наш досвід показує, що державні реєстратори дуже прискіпливо вивчають документи, тому до їх підготовки слід підійти відповідально. Але якщо вам видасться, що державний реєстратор буде безпідставно відмовляти у проведенні державної реєстрації змін чи затягувати реєстраційний процес, то такі дії можна оскаржити або в вищестоящому органі, або у суді. В будь-якому випадку, розпочинати реєстрацію змін слід маючи запас часу.

Після проведення державної реєстрації відповідних змін громадського об’єднання необхідно подати заяву форми № 1-РН у державну податкову інспекцію за місцем знаходження ГО. Метою подання цієї заяви є підтвердження статусу неприбуткової організації податковим органом.

В результаті, зміна статутних документів громадського об’єднання, дозволить продовжити діяльність ГО в рамках визначеного законом правового поля.